11. december 2019
BellAmos - Súkromná základná škola


Menu

Aktuality


potadlo.abz.cz


ZaježkaV Zaježovej sme boli na environmentálnom pobyte. 
Vzdelávacie centrum Zaježová sa nachádza v prírodnej oblasti malebných zaježovských lazov v časti prezývanej "Polomy".Od Zvolena 30km vzdialené centrum sídli v zrekonštruovanej gazdovskej usadlosti.Celý komplex bol rekonštruovaný s využitím environmentálnych technológií a prírodných materiálov. Príkladom sú hlinené omietky, izolácia slamenými balíkmi, vločkami z recyklovaného papiera, izolácia z drevnej buničiny a využitie odpadového materiálu. Centrum je vykurované kotlom na drevo a ohrev úžitkovej vody zabezpečujú solárne kolektory. Elektrická energia sa vyrába zo slnečnej elektrárne umiestnenej na streche a čistenie odpadových vôd v biologickej čistiarni. V centre sa snažia odpad minimalizovať a všetok separovať. interier_polomy_01_

 


Cestou do Zaježky sme sa zastavili vo Zvolene: prešli sme sa parkom, videli sme historický vlak, navštívili zámok a všetky jeho otvorené dvere a vyskúšali sme zvolenskú zmrzlinu.


Keď sme prišli do centra, čakal nás výborný obed. Niektorí sa trošku obávali bezmäsitej stravy, ale tajne prinesené klobásky :) by aj tak jedli len miestne psy. Všetkým nám veľmi chutilo, možno aj preto, že jedlo sa tu pripravuje s láskou.,Je to pestrá, vegetariánska strava. Filozofiou je uprednostňovať kvalitné suroviny a uprednostňovanie “nákupu z dvora” od miestnych producentov a vlastná výroba, podpora nákupu BIO-produktov, minimálne používanie priemyselných polotovarov, nepoužívanie chemických prísad do pokrmov, pri nákupe v supermarketoch uprednostňovanie slovenských výrobkov, minimalizácia nákupov tovarov v obalových materiáloch.

Každý sme dostali vlastný pohár, ktorý sme si podpísali a používali sme ho počas celého pobytu. Keď sme si ho ušpinili, sami sme ho umyli.Krásu prírody sme si užívali počas hier aj aktivít. Hru na zoznámenie sme sa hrali pod rozkvitnutou voňavou jabloňou.Hry so Zuzkou a Dominikou nám priblížili, že problémom nie je nedostatok zdrojov, ale nerovnomerné rozmiestnenie a naše neuvedomelé konzumné správanie, ktorým nechtiac podporujeme zlé životné podmienky ľudí v rozvojových krajinách.
Vedeli ste, že obyčajná plastelína je toxická? Zuzka nám ukázala, ako si uvaríme vlastnú ekologickú plastelínu, ktorá určite nebude škodiť nášmu zdraviu.
Videli sme film, ako sa vďaka palmovému oleju vo veľkom vyrubujú dažďové pralesy. Palmový olej je "vďaka" tomu lacný a pridávaný takmer do všetkého - čipsov, dobošiek, arašidov,.. ale najviac do mydiel. Mydlo sa však dá vyrábať aj inak - tak si ho uvarili. pomocou glycerínovej hmoty a prísad podľa výberu - prírodnej silice, nechtíka, kokosu, sezamu,...S Dominikou sme recyklovali sviečky. Jedna sme vyrobili aj pre pani riaditeľku na odháňanie negatívnych energií... :)
A keď sme prestali hovoriť o globálnych problémoch, tak sme adrenalínovo športovali - na lanách, na lanovke, trampolíne, v lese, v potoku - bola aj oblievacia vojna. Hrali sme sa so psíkmi, s mačkami a zachraňovali sme ježka:) Filip sa stal hrdinom dňa, keď ten kameň zahodil a ježo sa po Zaježke môže ďalej túlať...
Na záver sme si vzájomne napísali na chrbát, čo sa nám na tom druhom páčilo, za čo mu ďakujeme a prečo sme radi, že sme tam mohli byť práve s ním. Katkin "chrbátový" papier je na nástenke v škole.

© 2007 BellAmos | bellamos(at)bellamos.sk | powered by WebArranger.com | design by 2A